Letošní ročník Skotských her Sychrov obohatí další novinka, a to mezinárodní soutěž skotských dudáků a bubeníků – The Silver Reed Competition. Bude probíhat po celý den v areálu zámeckého parku a je otevřena pro všechny hráče na skotské dudy a bubny na všech úrovních, od začátečníků po pokročilé. Je rozdělena do dvou kategorií pro oba nástroje – skupina nováčků a skupina pokročilých. Porotci budou David Johnston a Alec Brown (skotské dudy) a Allan Rae (skotský buben). Vítězové jednotlivých kategorií obdrží poháry a ceny věnované Václavem Routem, zakladatelem Skotských her Sychrov. Soutěžící si mohou vybrat melodie dle vlastního výběru, přičemž u nováčků by délka skladby měla být alespoň 2-3 minuty a u pokročilých by délka skladby měla být alespoň 4-5 minut.

Soutěže začínají v 10:30 a poběží během dne na různých stanovištích po celém parku. Soutěžící budou o svých soutěžních časech předem informováni. Soutěž bude pokračovat, dokud nevystoupí všichni účastníci.

Soutěžící musí být oblečeni v odpovídajícím skotském kroji (nikoliv v jeho jakékoliv napodobenině) a jejich soutěžní číslo musí být přišpendlené na přední část kiltu. Žádný soutěžící nebude moci hrát bez soutěžního čísla.

Vítězové soutěže vystoupí během slavnostního zahájení večerního program.

Přihlášky pouze na místě v den soutěže.