Na Skotské hry Sychrov pravidelně každý rok přijíždějí návštěvníci v kiltech i „kiltech“. Mnozí tu druhou variantu často odůvodňují tím, že jim to takhle poradili ve Skotsku či že to viděli na obrázku v časopisu Rytmus smrti nebo v dokumentárním filmu Jak zabít Skotsko. A potom vypadají třeba takto…

Aby nedocházelo k neustálým dohadům, připojuji zde odkazy na dva skutečně směrodatné dokumenty, které uvádějí, jak správně kilt a doplňky nosit. Není to samozřejmě dogma, ale alespoň návod, jak ze sebe nedělat klauna v kostkované sukni.

První dokument je Pipe Major Manual nejprestižnější skotské dudácké organizace, která tímto stanoví přesná pravidla pro nošení skotského kroje u Pipe Majora dudáckých souborů.

A zde  je manuál pro vojáky skotských vojenských jednotek – The Royal Regiment of Scotland. A ti by asi měli vědět nejlépe, jak skotský vojenský kroj nosit.

Samozřejmě, že jsou i civilní varianty. Ale varianty typu skotská lodička, triko s lochneskou a velký pléd jsou už skutečně bizár (asi jako zmijovka k saku, vytahaným teplákům a sandálům s ponožkami). I zde má nošení skotského kroje jistá pravidla. Samozřejmě v té nejméně formální variantě není problém vzít si buď triko 

nebo svetr 

či jakobitskou košili,

kilt, obyčejný kožený sporran, podkolenky a pevnou obuv (trekkové boty, sportovní boty, neformální boty či polobotky – nikoliv však sandály či žabky). A jako si ke smokingu nevezmete pantofle a beranici, tak si asi k triku, kiltu a pohorám nevezmete skotskou vojenskou lodičku či sako Bonnie Prince Charlie (o vojenském doubletu ani nemluvím). Takže zde několik návodů od jedné z nejpovolanějších institucí – Scottish Tartans Authority: 

Co k jaké příležitosti nosit

Jako si na svatbu nevezmete sportovní trenýrky a nátělník, asi si na skotskou svatbu nevezmete kostkovanou sukni s maturitním sakem  a polobotkami (i když i to jsem občas viděl). Hlavně že mají na hlavě v lepším případě skotskou vojenskou lodičku, v horším případě rádiovku z Tonaku, kde je na „anténce“ našitá červená bambulka. Takže, co správně na sebe, najdete zde:

http://www.tartansauthority.com/highland-dress/modern/what-to-wear/

Jak nosit kilt

Občas viděné „podpr-elní“ nošení kiltu, kdy jeho horní okraj sedí na hýždích jako kalhoty černošského hiphopera a jeho spodní okraj „olizuje“ polovinu lýtek, působí skutečně úchylně (asi jako mohutný ostnatý obojek a náhubek bojového psa na činčile). A přitom stačí si jen kilt utáhnout páskem a hlídat si, aby nesjížděl. Kilt se totiž nosí tak, že jeho horní okraj by měl být přes pupík (nikoliv přes boky, jak je v poslední době často vidět, i když současné moderní střihy jsou o trochu níž, než přes pupík) a jeho spodní okraj by měl být tak vysoko, aby byla vidět kolena (historicky se nosíval o trochu výše – nad koleny – viz starší ilustrace z 19. století). K současnému nošení více zde:

http://www.tartansauthority.com/highland-dress/modern/how-to-wear-the-kilt/

Skotská saka – typy

Společenské
http://www.tartansauthority.com/highland-dress/modern/jackets-new/

Neformální
http://www.tartansauthority.com/highland-dress/modern/jackets-new/semi-formal-and-casual/

Jak správně nosit sporran a jak který sporran ke které příležitosti:
http://www.tartansauthority.com/highland-dress/modern/sporrans/

Je to hodně odkazů, ale jejich prostudováním snad získáte alespoň rámcový přehled, jak by skotský kroj měl vypadat či naopak nevypadat. A tak snad už nebude na Skotských hrách Sychrov či na jiných „skotských“ akcích v ČR nikdo, kdo by se oblékl například takto…